KosovaLive360

Vajze degjohu

image

e martë, 12 Shtator, 2017

Preferojnë udhëtimin me tren, por ku me gjetë trenin?

Studenti 24 vjeçar nga Peja, Dardan Dervishaj tregon se ka udhëtuar me tren çdo fundjavë, nga qyteti i tij në Prishtinë dhe anasjelltas. Ai thotë se udhëtimi me tren ka qenë komod, çmimi i volitshëm dhe oraret e përshtatshme. “Udhëtimi me tren është pak më i gjatë se me autobus, po njëkohësisht është shumë më

e mërkurë, 30 Gusht, 2017

Rrugëtimi nga fëmijë i adoptuar në një punëtore të seksit

Si vajzë e vogël M.K. nga Prizreni ëndërronte të jetë një frizere e zonja që do t’i rregullonte këngëtaret e njohura. Sot është 21-vjeçare, jeton në Pejë dhe nuk punon. Nuk e ka të përfunduar as shkollën

e dielë, 27 Gusht, 2017

Kohabitimi i alkoolit me dy kulturat në zemër të kryeqendrës

Në një nga lagjet më të njohura në qendrën e Prishtinës -“4 Llullat”, vështirë që gjen ndonjë dyqan ose market për të blerë pije alkoolike. Xhejlane Gashi, 32-vjeҫare banore e kësaj lagjeje, konsideron se mungesa e këtyre

e mërkurë, 23 Gusht, 2017

Të jetosh me paratë nga shitja e skrapit

Rrahim Kurteshin, 64 vjeç nga Fushë Kosova, çdo ditë mundeni me gjetë afër kontejnerëve në Prishtinë. Ai e siguron mbijetesën duke grumbulluar skrap (materiale të riciklueshme).  Për Kurteshin nuk ka rëndësi se çfarë temperatura janë apo se

e mërkurë, 23 Gusht, 2017

Në një vend të perceptuar si i “meshkujve”, burrat po u dalin krah grave

Nehat Sadiku nga Mitrovica, i cili veten e sheh si feminist thotë se mosliria, hapësira dhe pamundësia për femrat në Kosovë, e kanë shtyrë atë të jetë një përkrahës i feminizmit. Ky i ri kosovar, ndryshe aktivist

e premte, 18 Gusht, 2017

Kosovarët e rinj po “bëhen burra” duke sfiduar stereotipin gjinor

Një nismë interesante synon thyerjen e stereotipit ku “burrat gjithnjë janë ata që japin urdhra, e kanë fjalën e fundit në familje, kurse gratë të heshtin e merren me punët e shtëpisë dhe rritjen e fëmijëve”. Ajo

Faqe 9 nga 32 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 32