KosovaLive360

Teknologji

e premte, 29 Janar, 2016

Nis zbatimi i Strategjisë së Kosovës për Teknologji Informative

Ministria e Zhvillimit Ekonomik mbajti takimin e parë punues konsultativ për fillimin e zbatimit të Strategjisë së Kosovës për Teknologji Informative, e cila me Vendimin Nr. 14/67 të datës 30.12.2015, është miratuar nga Qeveria e Kosovës. Dokumenti strategjik “Strategjia e Kosovës për Teknologji Informative” është si rezultat i një pune të gjatë dhe angazhimi të [më shumë]

e mërkurë, 7 Tetor, 2015

Konferenca REDO mbledhë dizajnerët në Prishtinë

Shumë profesionistë dhe adhurues të dizajnit grafik nga e mbarë bota do të jenë prezent në konferencën REDO, që sivjet mbahet nga data 9 deri më 11 tetor në Prishtinë, njoftojnë nëpërmjet një komunikate organizatorët. Konferenca, që këtë vit shënon edicionin e pestë, bashkon ligjëruesit më të njohur ndërkombëtarë të fushës dhe tashmë është duke [më shumë]

e hënë, 3 Gusht, 2015

Kosovarët e rinj në Festival of Code

Kosova sivjet merr pjesë për herë të dytë në Festivalin e Kodit në Angli, i organizuar nga Young Rewired State (YRS), me seli në Londër. Ky aktivitet i cili cilësohet si ngjarja më e madhe e përvitshme në fushën e teknologjisë për hakerët e rinj në botë mundësohet nga kompania lidere e teknologjisë në Kosovë, [më shumë]

e premte, 10 Korrik, 2015

DOKU:TECH prezenton folësit kryesorë të këtij edicioni

Esther Dyson, Kentaro Toyama dhe Yanki Margalit kryesojnë në listën e folësve.   DOKU:TECH- është konferenca më e madhe rreth teknologjisë që mbahet në Kosovë dhe ka lindur si rrjedhojë e bashkëpunimit mes IPKO Foundation, Dokufest dhe SHARE Foundation dhe tashmë në edicionin e dytë të organizimit bën zyrtarisht prezentimin e disa prej folësave kryesor [më shumë]

e enjte, 9 Korrik, 2015

Wi-Fi në malin Fuji

Së shpejti do të jetë shumë më e lehtë për të ndarë selfie tuaj nga mali Fuji, i cili është maja më e lartë e Japonisë. Në këtë zonë do të ketë Wi-Fi  falas për të gjithë alpinistët, shkruan Times. Ky projekt ka për qëllim për të inkurajuar Alpinistët nga Evropa dhe SHBA që t’i [më shumë]

e mërkurë, 8 Korrik, 2015

GoPro Hero4 Session, kamera më e vogël

GoPro prezantoi  kamerën më  të re Hero4 Session, e cila në dallim me modelet e mëparshme është më e vogël dhe më e lehtë. Hero4 Session është 50% më e vogël se modelet e tjera Hero4, raporton BBC. “Ne sfiduam veten tonë duke krijuar kamerën GoPro më të vogël  dhe më të përshtatshme”, tha Nicholas Woodman, [më shumë]

Faqe 9 nga 195 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 195