KosovaLive360

Teknologji

e enjte, 18 Shkurt, 2016

“WhatsApp” e pranon Kosovën

Aplikacioni i famshëm për komunikim, “Whats App”, ka pranuar Kosovën si shtet, duke e vendosur flamurin e saj krahas flamujve të shteteve tjera kur përdoruesit zgjedhin vendin se nga vijnë. Ky ndryshim është bërë në versionin e fundit të këtij aplikacioni. “WhatsApp” përdoret nga afërsisht 900 milionë njerëz, pa pagesë. Ky aplikacion është në pronësi [më shumë]

e enjte, 11 Shkurt, 2016

Twitter kundër ISIS-it!

Twitter ka rritur ndjeshëm përpjekjet e saj kundër ISIS me mbylljen e mijëra llogarive të terroristëve dhe duke shtuar personelin për të monitoruar aktivitetin terrorist në rrjetin e saj. Kompania Twitter ka shkruar të premten një postim në blog se ka pezulluar 125.000 llogari shtatë muajve të fundit që kanë nxitur akte terroriste. Shumica e [më shumë]

e martë, 9 Shkurt, 2016

Dënohet Apple!

Apple detyrohet të paguaj 625 milionë dollarë dëme pasi humbi rastin e madh për patentë.Kompani Apple u dënua për përdorimin e paligjshëm të patentës së sigurisë të kompanisë VirnetX në aplikacionet e saj FaceTime, iMessage dhe programe të tjera, raporton CNN. Gjykata tha se shkelja e Apple ishte me dashje. Kompania VirnetX (VHC) fiton të [më shumë]

e martë, 2 Shkurt, 2016

Google Chrome shfletues shumë më i shpejtë!

Google njoftoi se do të fillojë të ri-dizajnojë Chrome në mënyrë që të bëhet shfletues shumë më i shpejtë. Në shtator, Google ka lëshuar versionin 45 të Chrome, i cili premtoi t’i bëj faqet me ngarkesë më të shpejtë dhe njëkohësisht të ruaj baterinë tuaj.   Versioni i ri i Chrome do të bazohet në [më shumë]

e martë, 2 Shkurt, 2016

Kompania Alphabet merr vendin e parë nga Apple!

Kompania Alphabet, pronar i Google ka tejkaluar Apple, si kompania më e vlefshme në botë pas raportin më të ri të të ardhurave,raporton BBC. Kompania bëri fitim prej 4.9 miliard $ për tremujorin e katërt, që shënon rritje në krahasim me një vit më parë. Alphabet tani ka një kapital rreth 568 miliard $, ndërsa [më shumë]

e martë, 2 Shkurt, 2016

WhatsApp arrin një miliard përdorues në muaj

Aplikacioni WhatsApp është përdorur tashmë nga një miliardë njerëz në muaj, ka raportuar Facebook. Kompania tregoi se 42 miliardë mesazhe dhe 250 milionë video janë dërguar në WhatsApp çdo ditë,raporton BBC. Por një analist tha se WhatsApp vjen pas konkurrencës lokale në disa tregje të rëndësishme. “Ekzistojnë tregje të mëdha ku WhatsApp nuk është lojtar [më shumë]

Faqe 8 nga 195 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 195