KosovaLive360

Teknologji

e premte, 15 Prill, 2016

Studentët e kolegjit AAB krijojnë printer 3D

Studentët e Fakultetit të Shkencave Kompjuterike të Kolegjit AAB kanë krijuar një printer tredimensional me pjesë të blera jashtë vendit. Sipas një njoftimi të publikuar nga Kolegji AAB thuhet se projekti i krijimit të printerit 3D është realizuar nën mbikëqyrjen e dekanes së Fakultetit të Shkencave Kompjuterike të këtij kolegji, Blerta Prevalla dhe profesorit Ermir [më shumë]

e dielë, 20 Mars, 2016

Të martën prezantohet iPhone SE

iPhone SE do të prezantohet të martën së bashku me iPadin e ri. Ky telefon do te jetë i njëjtë si iPhone 5s. Telefoni me ekran 4 inç do të ketë kamerë 12 megapixels dhe video 4K. Më 21 mars në Cupertino iPhone i ri do të prezantohet së bashku me versionin e vogël të [më shumë]

e enjte, 17 Mars, 2016

BBC: DD urdhëron Apple ta ndihmojë në zhbllokimin e iPhone nga njeriu i armatosur

Departamenti Amerikan i Drejtësisë (DD) ka urdhëruar Apple që ta ndihmojë në zhbllokimin e një iPhone të përdorur nga njeriu i armatosur Rizwan Farook, raporton BBC. Por Apple ka vazhduar ta kundërshtoj, duke thënë se kjo do të përbënte një “rrezikshmëri”. Rasti do të mbahet në një gjykatë federale më 22 mars. Farook dhe gruaja [më shumë]

e mërkurë, 16 Mars, 2016

Nxënëset nga Kosova do të marrin pjesë në Olimpiadën Shkencore I-SWEEEP 2016

Eliona Aliu (17-vjeçare) nga komuna e  Gjilanit dhe Lirindë Kafexholli (16-vjeçare) nga komuna e Malishevës janë nxënëse që vijojnë mësimin në gjimnazin “Hasan Nahi”.  Ato janë në klasën e 11-të. Qysh në fillim të shkollës së mesme janë treguar të suksesshme në lëndët shkencore. Ato kanë realizuar projekte shkencore, si individuale ashtu edhe grupore. “Në [më shumë]

e mërkurë, 16 Mars, 2016

Lee Se-dol fiton lojën Go kundër programit AlphaGo!?

Një lojtar i lojës Go ka fituar ndeshjen e tij të parë kundër një programi kompjuterik Google, raporton BBC, Lee Se-dol, njihet si një nga lojtarët më të mirë në botë. Go është një lojë për dy lojtarë të cilët duhet të marrin dhe të vendosin gurë të zi ose të bardhë në një rrjet 19-nga-19. [më shumë]

e enjte, 25 Shkurt, 2016

Lansohet aplikacioni “Ec shlirë” për raportimin e ngacmimeve seksuale

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës (RRGGK), Girl’s Coding Kosova dhe Open Data Kosovo  kanë prezantuar aplikacionin “Ec shlirë”, i cili do të ua mundësojë vajzave dhe grave në Kosovë të raportojnë tek organet e rendit ngacmimet seksuale përmes telefonave të tyre. Ky aplikacion momentalisht funksionon vetëm në telefonat android por së shpejti ai [më shumë]

Faqe 7 nga 195 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 195