KosovaLive360

Teknologji

image

e martë, 13 Mars, 2018

Krijimi i databazës mbi të mbijetuarit e dhunës, një qasje më aktive ndaj kësaj problematike

Ministria e Drejtësisë e Kosovës siguron se do të mbetet e përkushtuar për të ndëmarrë të gjitha veprimet e duhura lidhur me krijimin dhe funksionimin e Databazës Kombëtare të të Mbijetuarve të Dhunës në Familje dhe Dhunës kundër Grave. Kjo u dëgjua në një takim me partnerët implementues dhe me akterët kryesor që marrin pjesë [më shumë]

e premte, 9 Mars, 2018

Hoxha: Të rinjtë me inovacion e ndërrmarrësi duhet ta shtojnë punësimin jo papunësinë

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka vizituar Qendrën Kosovare të Inovacionit, me ç’rast u prit nga Uranik Begu, drejtor i Qendrës. Vizita në ICK e ministres Hoxha, i dedikohej “Startup Europe Week” që është program që promovon bizneset e reja dhe idetë për inovacion dhe ndërrmarrësi. Ministrja këtë vizitë e vlerësoi si mbresëlënëse. “Bashkëbisedimi [më shumë]

e hënë, 5 Mars, 2018

Beqaj: Bashkëpunimi Kosovë-Shqipëri do të sjellë zgjidhje të reja inovative

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj ka pritur në një takim miqësor një grup ndërmarrësish të rinj nga Shqipëria, me qëllim të ndarjes së rrëfimeve të tyre të suksesit në biznes, në themelimin e bizneseve të reja start-up, si dhe me qëllim të realizimit të projekteve të përbashkëta sikurse “Get In The [më shumë]

e hënë, 5 Mars, 2018

Identifikohen, promovohen e shpërblehen nismat në TIK-un shqiptar

Maratona e takimeve të Albanian ICT Awards e cila do të vijojë deri në mbyllje të aplikimeve u hap më 22 shkurt pranë Institutit Harry Fultz ku të pranishëm ishin nxënës, studentë dhe profesorë të kësaj shkolle. Gjatë këtij takimi por edhe dy të tjerave mbajtur gjatë javës së kaluar në Tiranë, Prishtinë dhe Shkodër, [më shumë]

e enjte, 1 Mars, 2018

Vlerësohet puna e ofruesve të shërbimeve digjitale

Në vazhdën e takimeve dhe vizitave në kompanitë që merren me ofrimin e shërbimeve digjitale, me qëllim të bashkëpunimit me këtë sektor të rëndësishëm ekonomik, ministri i  Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka vizituar kompaninë “Hallakate”. Gjatë bashkëbisedimit me pronarin e kësaj kompanie Valon Canhasi, ministri Beqaj ka theksuar rëndësinë që ka përkrahja e këtij [më shumë]

e martë, 27 Shkurt, 2018

Beqaj: Rritja ekonomike në Kosovë do të bazohet në ekonominë e dijes

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka marrë pjesë në Konferencën Rajonale për Teknologji Informative dhe Komunikime që është mbajtur në Gjilan. Në fjalën e tij në hapje të kësaj konference, Beqaj ka folur për rëndësinë e zhvillimit të teknologjisë në shërbim të zhvillimit ekonomik të Kosovës, duke inkurajuar të gjithë ata që [më shumë]

Faqe 2 nga 195 1 2 3 4 5 6 7 195