KosovaLive360

Teknologji

image

e mërkurë, 28 Mars, 2018

MZhE ofron mbështetje kompanisë Gjirafa, sektorit të IT-së

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, së bashku me ministrin e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj dhe ministrin e Administratës Publike, Mahir Yagcilar, kanë vizituar kompaninë Gjirafa, ku janë takuar me themeluesin e kësaj kompanie Mergim Cahani. Me këtë rast ministri Lluka tha se investimi në teknologji siguron zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. “Jemi duke shikuar [më shumë]

e hënë, 26 Mars, 2018

Vajzat po dëshmohen si akterë serioz në fushën e teknologjisë së informacionit  

Rrugëtimi në fushën e teknologjisë për vajzat e reja  po vazhdon të konsiderohet një sfidë e madhe në Kosovë. Sipas publikimeve nga Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe të Komunikimit të Kosovës  gjatë vitit 2015, gratë përbëjnë vetëm 20% nga numri i përgjithshëm i të punësuarve në sektorin e teknologjisë së informacionit. Vildane Kelmendi, drejtoreshë [më shumë]

e hënë, 26 Mars, 2018

Beqaj: Kosova ka potencial për t’u bërë qendër rajonale për inovacion

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj po merr pjesë në edicionin e parë të konferencës “IT Hub Connect 2018 – Innovations, Regulations and Investments”,  që po mbahet në Sofje të Bullgarisë. Në fjalën e tij të mbajtur në këtë Konferencë ministri Beqaj ka theksuar se kapacitetet e Kosovës në zhvillimin e inovacioni dhe [më shumë]

e premte, 23 Mars, 2018

Beqaj: Kosova ka potencial njerëzor super kreativ që mundëson rritjen e ekonomisë digjitale

Në kuadër të aktiviteteve më qëllim të promovimit të inovacionit dhe ndërmarrësisë dhe nxitjes së të rinjve në shërbim të avancimit të kësaj fushe të ekonomisë, ministri Besim Beqaj ka vizituar Qendrën e Inovacionit CEDx në Pejë. Gjatë vizitës ministri Besim Beqaj ka vizituar ambientet e CEDx-it dhe ka parë nga afër punën e të [më shumë]

e enjte, 22 Mars, 2018

Beqaj: Kompanitë si Microsoft, Facebook, Google, kanë filluar si ide nga studentët e universiteteve

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj, ka vizituar Universitetin “Haxhi Zeka”në Pejë ku ka mbajtur një ligjëratë para studentëve të këtij universiteti dhe ka bashkëbiseduar me studentët në lidhje me mundësitë e zhvillimin ekonomik përmes avancimit të inovacionit dhe ndërmarrësisë. Ministri Beqaj u ka thënë studentëve se ndërmarrjet e vogla dhe të [më shumë]

e martë, 13 Mars, 2018

YouTube shpalos tri karakteristika të reja për shërbimin Live streaming

YouTube shpalosi tri karakteristika të reja për shërbimin e saj YouTube Live streaming. Mbase nga karakteristikat e reja më interesanti është ai i titrave automatike. YouTube ofron shërbimin e titrave që nga viti 2006. Në vitin 2009, e shtoi me përkthimin automatik, duke bashkuar njohjen automatike të fjalëve  me teknologjinë e përkthimit të YouTube-it, për [më shumë]

Faqe 1 nga 195 1 2 3 4 5 6 195