KosovaLive360

Kulturë

image

e premte, 30 Mars, 2018

Hapet konkursi vjetor i QKK-së

Qendra Kinematografike e Kosovës ka hapur konkursin për subvencionim të projekteve filmike për vitin 2018. Këshilli Drejtues i QKK-së, në mbledhjen e fundit të mbajtur, ka vendosur të hapë këto konkurse: konkursi për film të metrazhit të shkurtër dhe të gjatë artistik dhe dokumentar, konkursi për film të shkurtër të animuar, konkursi për film debutues

e mërkurë, 28 Mars, 2018

Adem Bunguri laureat i çmimit “Dea Dardanicae”

Në hapësirën e Muzeut të Kosovës, u organizua ceremonia e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë nga ana e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Sipas vlerësimit të Jurisë Profesionale, Adem Bungurit, iu nda Çmimi për

e martë, 27 Mars, 2018

Në Ditën Botërore të Teatrit, ndahen çmimet për teatër

Në kabinetin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, u mbajt ceremonia e ndarjes së Çmimit Vjetor për Vepër Jetësore dhe çmimeve tjera për teatër. Çmimi për Vepër Jetësore sivjet, në bazë të vlerësimit të

e hënë, 26 Mars, 2018

“Gjuj me dritë” nga Oborri, fiton ‘videoklipi më i mirë’ në Venedik

Videoklipi i këngës “Gjuj me dritë” nga duo/bendi ‘Oborri’ nga Prishtina, ka fituar çmimin videoklipi më i mirë në festivalin “Ca’ Foscari Short Film Festival” në Venedik, Itali. Klipi i këngës është realizuar nga Dritëro Mehmetaj, regjisor

e mërkurë, 21 Mars, 2018

Në Ditën Botërore të Poezisë, përurohet libri për Gani Xhafollin

Në kuadër të aktiviteteve që janë organizuar në Kosovës për Ditën Botërore të Poezisë, nën patronatin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, është organizuar manifestim kulturor në përkujtim jetës dhe veprës së shkrimtarit Gani Xhafolli. Me

e martë, 20 Mars, 2018

‘Me dasht’, me dasht’, me dasht’ me premierë në Hot Docs të Kanadasë

Dhjetë dokumentarë evropian të jashtëzakonshëm janë zgjedhur për ‘The Changing Face of Europe’; bashkëpunimi i ri i European Film Promotion me Hot Docs në Toronto’ është titulli i komunikatës së lansuar nga EFP. Në këta 10 filma

Faqe 6 nga 1017 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1,017