KosovaLive360

Kulturë

image

e enjte, 19 Prill, 2018

Rexhep Ismajli, anëtar i jashtëm nderi i Akademisë së Arteve dhe Shkencës të Amerikës

Akademik, Rexhep Ismajli është zgjedhur anëtar i jashtëm nderi i Akademisë së Arteve dhe të Shkencave të Amerikës (American Academy of Arts and Science) – Njoftimin e ka bërë të mërkurën kryetari i Akademisë Amerikane, Jonathan F. Fanton. “Ky nderim shënon konsideratën e thellë që kanë drejtuesit e fushës suaj dhe anëtarët tanë”, shkruan në

e enjte, 19 Prill, 2018

QKK: ‘Viti i Majmunit’ premierë në Festivalin e Moskës dhe Shkupit

‘Viti i Majmunit’ (Year of the Monkey) që ka në kastë edhe aktorët shqiptar si Çun Lajçi e Refet Abazi do të hap festivalin e Shkupit, sot me 19 prill 2018. Ndërsa të hënën, 23 prill, filmi

e mërkurë, 18 Prill, 2018

MKRS shënon ditën ndërkombëtare të monumenteve dhe lokaliteteve 

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka shënuar sot Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, tha se Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Lokaliteteve po shënohet në kuadër të vitit

e martë, 17 Prill, 2018

Anibar mbyll thirrjen për filma, Lunik Berisha animatori i javës

Thirrja e Anibar për filma të animuar për vitin 2018 mbyllet me datën 30 prill. Mos e humbisni shancën që filmat tuaj të shfaqen këtë vit në edicionin e nëntë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar

e hënë, 16 Prill, 2018

I pavlerësuar e i shikuar si “luks”, arti ende mbetet jo shumë fitimprurës

  Për Rrushe Hysenin, studente e vitit të dytë të artit, arti në Kosovë vlerësohet pak, edhe nga arsyeja se nuk ka njerëz që e vlerësojnë apo merren me art dhe nuk kanë informata të mjaftueshme për

e premte, 13 Prill, 2018

MKRS përkrah financiarisht aleancën franceze për promovimin e frankofonisë

Në kabinetin e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, është nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me Alenacën Franceze të Prishtinës. Qëllimi i këtij memorandumi është mbështetja financiare për projektet e “Promovimit të Frankofonisë në Kosovë” dhe

Faqe 4 nga 1017 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1,017