KosovaLive360

Kulturë

image

e mërkurë, 25 Prill, 2018

“Peer Gynti nga Kosova”, me dy shfaqje në festivalin „Schöne Aussicht“

Shfaqja „Peer Gynti nga Kosova“ e autorit Jeton Neziraj dhe me regji të Agon Myftarit do të jetë pjesë e Festivalit „Schöne Aussicht“ që organizoher nga teatri “Junges Ensemble“ në Stuttgart të Gjermanisë. „Peer Gynti nga Kosova“ do të shfaqet me 9 dhe 10 maj në Theater Rampe. „Schöne Aussicht“ është njëri nga festivalet më

e martë, 24 Prill, 2018

Telegram ngushëllimi me rastin e ndarjes nga jeta aktori, Art Kurti

Ministri i MKRS, Kujtim Gashi ka dërguar telegram ngushëllimi familjes e miqëve me rastin e ndarjes nga jeta e aktorit të ri, Art Kurtit. Ai ka thënë se lajmin për vdekjen e parakohshme të Artit, aktorit tonë

e martë, 24 Prill, 2018

Anibar: Thirrja për filma të animuar mbyllet më 30 prill

Thirrja e Anibar për filma të animuar për vitin 2018 mbyllet me datën 30 prill. Mos e humbisni shancën që filmat tuaj të shfaqen këtë vit në edicionin e nëntë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar

e martë, 24 Prill, 2018

Gashi: Manifestimi për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit do të jetë madhështor

Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, është mbajtur takimi i Komisionit Qeveritar për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit. Në këtë mbledhje morën pjesë përfaqësues të institucioneve të kulturës të Republikës së Kosovës, të

e premte, 20 Prill, 2018

Rikthimi i Kosovës në Bienalen e Venedikut me rrëfim për vitet e 90-ta

Në Galerinë Kombëtare të Kosovës, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mori pjesë në konferencën e organizuar me rastin e pjesëmarrjes së Republikës së Kosovës në edicionin e 16-të të Ekspozitës Ndërkombëtare, Bienalen e Venedikut.

e premte, 20 Prill, 2018

“Verteri” i Gëtes, bashkëpunim teatror mes Ferizajt dhe Ludvigshafenit

Shfaqja teatrore për të rinj, “Verteri” e shkruar nga Johann Wolfgang Goethe, vjen në teatrin “Adriana” në Ferizaj, nga regjisori gjerman Stefan Schletter. Premiera do të jetë me 27 prill në ora 20:00. Në shfaqje janë angazhuar

Faqe 3 nga 1017 1 2 3 4 5 6 7 8 1,017