KosovaLive360

Kulturë

image

e dielë, 13 Maj, 2018

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëprodhimit në fushën e kinematografisë, Kosovë-Maqedoni

Në Festivalin e Cannes, Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Agjencia e Filmit e Maqedonisë kanë nënshkruar marrëveshjen e bashkëprodhimit. Duke pasur parasysh faktin se bashkëpunimi i ndërsjellë mund të shërbejë në zhvillimin e prodhimit të filmit dhe të inkurajojë zhvillimin e mëtejshëm të lidhjeve kulturore dhe teknologjike midis dy vendeve; Duke pasur parasysh se bashkëprodhimi

e shtunë, 12 Maj, 2018

HANA i regjisorit Hysaj mbështetet nga Agjensia Maqedonase e Filmit

Agjensia Maqedonase e Filmit sapo ka publikuar rezultatet e projekteve filmike fituese të konkursit të tyre të fundit ku projekti filmik HANA i regjisorit Ujkan Hysaj është njëri ndër ta. HANA me skenar nga Fadil Hysaj dhe

e mërkurë, 9 Maj, 2018

Në konkursin e QKK-së kanë aplikuar 67 projekte filmike

Në konkursin e Qendrës Kinematografike të Kosovës për vitin 2018 afati i të cilit është mbyllur me datë 4 maj, kanë aplikuar në kategori 67 projekte filmike në kategori të ndryshme. 17 projekte filmike kanë aplikuar për

e mërkurë, 9 Maj, 2018

Hapet Pavijoni i Kosovës në Festivalin e Kanës

Për të shtatën vit me radhë Qendra Kinematografike e Kosovës vazhdon prezencën në festivalin e Kanës me pavijon në tregun më të madh të filmit në botë ‘Marche Du Film’. Dje ka filluar edicioni 71 i Festivalit

e martë, 8 Maj, 2018

Dita e Evropës në Kosovë shënohet me aktivitete të trashëgimisë kulturore

Në kuadër të aktiviteteve të Ditës së Evropës – 9 Maj dhe Vitit Evropian të Trashëgimisë Kulturore, në Zyrën e BE-së në Kosovë u organizua konferenca “Trashëgimia Kulturore në Kosovë – Parku Arkeologjik i Ulpianës”, bashkëpunim i

e hënë, 7 Maj, 2018

Thaçi dekoroi tenorin, Lahaj për afirmimin e Kosovës në botë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot me Medaljen Presidenciale të 10-vjetorit të Pavarësisë e ka dekoruar tenorin e famshëm kosovar, Ramë Lahaj. Thaçi ka thënë se tenori Ramë Lahaj përmes artit muzikor po shkëlqen kudo

Faqe 2 nga 1017 1 2 3 4 5 6 7 1,017