KosovaLive360

Kryesore

image

e enjte, 24 Maj, 2018

Pavijoni i Kosovës në Venedik, prezantim i suksesshëm i shtetit të Kosovës

Në Venedik të Italisë ka nisur punimet edicioni i 16-të i Ekspozitës Ndërkombëtare të Arkitekturës së Bienales së Venedikut ku edhe zyrtarisht Kosova ka hapur Pavijonin e saj “Qyteti është gjithandej”, të kuratores Eliza Hoxha, ndërsa Jehona Shyti, komisionere nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, hapi

e enjte, 24 Maj, 2018

Thaçi: Me presidentin Rugova e bindëm botën për të drejtën tonë për liri dhe shtet

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaci, ka marrë pjesë në hapjen e ekspozitës për kontributin e presidentit, Ibrahim Rugova në shtetformimin e Kosovës, të organizuar nga Muzeu i Kosovës. Thaçi ka thënë se kushdo që do

e enjte, 24 Maj, 2018

Hoxha: Gjermania është krah i fuqishëm i procesit integrues të Kosovës

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, priti në takim, deputetin e Bundestagut gjerman, Manuel Sarrazin me bashkëpunëtorë dhe me këtë rast, diskutoi për të arriturat dhe sfidat e procesit integrues, me theks të veçantë, zbatimi i MSA-së,

e mërkurë, 23 Maj, 2018

Haradinaj takon Papa Françeskun, marrëdhënie të përhershme dhe strategjike me Vatikanin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë vizitës dyditore në Vatikan, është pritur në Audiencën e Mbyllur nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku. Gjatë takimit, kryeministri Haradinaj e njoftoi Atin e Shenjtë për zhvillimet politike në Kosovë,

e martë, 22 Maj, 2018

Haradinaj: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Vatikani, hap i nevojshëm

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, po qëndron për vizitë zyrtare në Vatikan, ku sot është pritur në takim nga sekretari i shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin. Të arriturat e vendit në aspektin politik dhe

e martë, 22 Maj, 2018

Presidenti Thaçi: Është koha për anëtarësimin e tërë Ballkanit Perëndimor në BE

Me ftesë të Këshillit Atlantik dhe qeverisë malazeze, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në Forumin e Sigurisë „То be Secure” (2BS). Thaçi fillimisht ka uruar homologun e tij malazez, Milo Djukanovic,

Faqe 2 nga 958 1 2 3 4 5 6 7 958