KosovaLive360

Ekonomia

image

e shtunë, 28 Prill, 2018

Beqaj: Ekonomia digjitale rruga e vetme për zhvillim ekonomik

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve në sektorin e TIK-ut ‘’Albanian ICT Awards 2018’’, që organizohet për të gjatën herë me radhë. Në fjalën e tij para të nominuarve dhe të pranishmëve në këtë ceremoni, ministri Beqaj [më shumë]

e enjte, 26 Prill, 2018

Kosova merr përkrahje nga Zvicra në menaxhimin e resurseve ujore

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor  Albena Reshitaj ka pritur në takim përfaqësuesit e Agjencionit Zviceran për Zhvillim dhe Bashkëpunim- SDC, në udhëheqje të ekspertit të resurseve ujore Peter Koenig. Pasi falënderoi për mbështetjen që qeveria  zvicerane po jep në fushën e ujërave në Kosovë, ministrja Reshitaj prezantoi prioritetet e saj, duke filluar me ngritjen [më shumë]

e mërkurë, 25 Prill, 2018

KOSID për TC “Kosova e Re”: Tetë marrëveshje, tre impakte të mëdha

Konsorciumi Kosovar i Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID), organizoi konferencë për media ku prezantoi gjetjet nga analiza e marrëveshjeve të nënshkruara nga Qeveria e Kosovës me Contour Global për ndërtimin e Termocentralit ‘Kosova e Re’. Gjatë konferencës u shpalos analiza e cila shtjellon aspektet sociale, financiare, e mjedisore mbi ndikimet që [më shumë]

e mërkurë, 25 Prill, 2018

KEDS: Mos blini dhe mos vendosni njehsorë, ua jep KEDS secilit falas

KEDS njofton se të gjithë konsumatorëve të vet pa dallim u shpërndanë njehsorët elektrikë falas me rastin e lidhjeve të reja. Asnjë konsumator nuk ka nevojë ta blejë atë, as ta montojë atë. Instalimi i njëhsorëve bëhet nga ekipet e specializuara të KEDS-it. Prandaj, KEDS apelon që t’i shmangni individët joprofesional dhe pa specializime përkatëse [më shumë]

e mërkurë, 25 Prill, 2018

Kanadezët të interesuar për investime në sektorin minerar të Kosovës

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka pritur një delegacion të Korporatës Minerare ‘Trevali’ nga Kanadaja, të drejtuar nga presidenti dhe kryeshefi ekzekutiv i saj, Mark D. Cruise, e cila është e specializuar në sektorin e minierave, e në veçanti atë të zinkut. Lluka ka njoftuar Cruise me resurset minerare që ka Kosova dhe mundësitë [më shumë]

e martë, 24 Prill, 2018

Rritet besimi i qytetarëve ndaj ATK-së

Rritet bashkëpunimi mes qytetarëve dhe Administratës Tatimore të Kosovës, duke raportuar parregullsitë tatimore, evazionin fiskal, rastet korruptive, si dhe dukurit tjera negative që ndërlidhen me sistemin tatimor në Kosovë. ATK në mënyrë që të jetë më e suksesshme në luftimin e këtyre dukurive, ka të instaluar linjën pa pagesë 0800 80 800, si dhe kutit [më shumë]

Faqe 5 nga 764 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 764