KosovaLive360

Ekonomia

image

e martë, 8 Maj, 2018

BERZH ndan Kosovës 100 mil. € për infrastrukturë lokale dhe mjedis

Delegacioni i Kosovës, i kryesuar nga ministri i Financave Bedri Hamza është duke marrë pjesë në takimet vjetore të organizuara nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) të cilat po mbahen në Aman të Jordanisë. Gjatë këtyre takimeve ministri Hamza është pritur në takim të veçantë nga presidenti [më shumë]

e hënë, 7 Maj, 2018

Beqaj: Gjermania donatori më i madh bilateral në Kosovë

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj, ka marr pjesë në tryezën e organizuar me rastin e shënimit të 10-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike në mes të Kosovës dhe Gjermanisë. Në tryezën e organizuar me këtë rast nga STIKK dhe Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, ministri Beqaj ka folur për rëndësinë e përkrahjes së Gjermanisë për [më shumë]

e hënë, 7 Maj, 2018

AZHB fillon me vlerësimin e aplikacioneve për subvencione 

Për Programin e Pagesave Direkte 2018, për të cilin janë planifikuar 25 milionë euro, kanë aplikuar 28.139 fermer nga 37 komuna të Kosovës, me gjithsej 46.865 aplikacione për 58 kultura dhe veprimtari të ndryshme bujqësore. Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë (AZHB), Elhami Hajdari, ka thënë se menjëherë pas përfundimit të procesit të [më shumë]

e hënë, 7 Maj, 2018

Banka Qendrore një ndër institucionet më kredibile në vend, thotë Haradinaj

Ramush Haradinaj, priti në takim Guvernatorin e ri të Bankës Qendrore, Fehmi Mehmeti. “Banka Qendrore vazhdon të mbetet një ndër institucionet më kredibile në vend”, tha Haradinaj. Haradinaj në këtë takim, tha se Kosova është me fat që ka një institucion të tillë, që praktikon profesionalizëm dhe efikasitet, duke dhënë gjithë mbështetjen e Qeverisë që [më shumë]

e premte, 4 Maj, 2018

OAK: Produktet e Kosovës në tregun evropian

OAK në bashkëpunim me kompaninë gjermane Jacques-d.de, kanë prezantuar mundësinë e shitjes së produkteve të Kosovës në tregun evropian, nëpërmjet platformës digjitale, ku të ftuar ishin bizneset anëtare të saj. Megi Maass, udhëheqëse për investime në Kosovë, tha se ideja për këtë platformë digjitale për Kosovën, ka ardhur duke pasur parasysh zhvillimin e biznesit të [më shumë]

e premte, 4 Maj, 2018

Beqaj: Rritja e punësimit, fuqizimi ekonomik i grave, synim i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Dhoma Ekonomike e Grave të Kosovës – G7, në bashkëpunim me Ministrinë e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë dhe bankën TEB, kanë mbajtur aktivitetin Gratë Ndërmarrëse të Rajonit-Takimet B2B. Në hapje të këtij aktivitet ka marrë pjesë ministri, Besim Beqaj. Në fjalën e tij para grave ndërmarrëse të Kosovës dhe rajonit, ministri Beqaj ka thënë se me [më shumë]

Faqe 3 nga 764 1 2 3 4 5 6 7 8 764