KosovaLive360

Dokufest

e hënë, 8 Gusht, 2016

DOKUFEST: U prezantua programi për ditën e katërt të festivalit

Sot me të njejtin orar u mbajt konferenca e rradhës për shtyp, ku u prezantua programi për ditën e katërt të festivalit DokuFest. Disa nga regjisorët, filmat e të cilëve do të shfaqen sot, u prezantuan nga drejtori artistik, Veton Nurkollari. Për të folur për filmin “Batusha’s house”, të [më shumë]

e dielë, 7 Gusht, 2016

DOKUFEST: U prezantuan tre filma të kategorive të ndryshme nga vetë regjisorët

Dokumentari  “Daullet e rezistencës”, nga Mathieu Jouffre dhe Besa Luci, sjell kujtimet personale të disa personazheve, nga vitet e 90-ta. Regjisorët thanë se interesimi i tyre për të filluar me këtë projekt erdhi nga ideja që për vitet  e 90-ta njerëzit flasin në vazhdimësi por nuk  dokumentojnë. Jouffre theksoi se për film janë pëdorur kujtime [më shumë]

e premte, 5 Gusht, 2016

DOKUFEST fillon edicionin e 15-të

Sot DokuFest do të fillojë edicionin e  saj të 15, në ora 20:00 në Kinemanë Lumbardhi. Tema e këtij viti – ajo mbi “korrupsionin” – do të diskutohet dhe shtjellohet nga perspektiva të ndryshme, përshirë panelet tona, workshopet dhe kategori të tjera që janë përzgjedhur me shumë kujdes. Ne gjithashtu kemi krijuar edhe videon e [më shumë]

e mërkurë, 3 Gusht, 2016

Konferenca e teknologjisë në rajon DOKU:TECH nis të shtunën

Edicioni i tretë i konferencës më të madhe të teknologjisë në rajon e që mbahet në Kosovë DOKU:TECH fillon këtë fundjavë me 6-7 gusht në Lidhjen e Prizrenit, në Prizren. DOKU:TECH ashtu si vitet e kaluara, edhe këtë vit sjellë për audiencën kosovare emra të njohur të fushës së teknologjisë, ndërmarrësisë, shkencës dhe biznesit nga [më shumë]

e hënë, 25 Korrik, 2016

“The Hollow of the Hand” – Seamus Murphy në DokuPhoto

Në Prizren për ekspozitën DokuPhoto, që i paraprinë Festivalit të Shkurtër dhe Dokumentar -DokuFest, kthehet fotografi Seamus Murphy. Murphy është një fotograf i shquar me një karrierë që tejkalon dy dekada, të fokusuar në Evropë, Lindje të Mesme, Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine. Ekspozita e tij në DokuPhoto, e cila hapet më 4 gusht, një [më shumë]

e shtunë, 23 Korrik, 2016

DokuNights, nga Omar Souleyman, e Yasmine Hamdan tek Jonianët

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, DokuFest, ka publikuar sot programin muzikor të festivalit, DokuNights, me të cilin përmbyllen ditët maratonike të shfaqjeve të filmave, punëtorive e debateve. DokuNights do të nis më 5 gusht, me muzikantin e famshëm nga Siria, Omar Souleyman, që do të pasohet nga Rrita Jashari, për të vazhduar çdo [më shumë]

Faqe 3 nga 27 1 2 3 4 5 6 7 8 27