KosovaLive360

Dokufest

e shtunë, 12 Gusht, 2017

DokuFest XVI shpall fituesit

Fituesit e edicionit të 16-të të Dokufest u shpallën gjatë ceremonisë përmbyllëse të festivalit, mbajtur në mbrëmjen e sotme në kinemanë e qytetit të Prizrenit, “Lumbardhi”. Ndarja e çmimeve, e ndjekur nga diskutime të jurisë, vuri në fokus plot 102 filma, përfaqësues të 50 shteteve gjatë konkurrimit për 6 [më shumë]

e enjte, 10 Gusht, 2017

Filmi kosovar „me dasht’, me dasht’, me dasht“ rishfaqet në Dokufest

Sot në Kino Plato dhe nesër në Kino n’Lum, duke filluar nga ora 22:00, dashamirët e filmit do të kenë mundësinë ta shohin filmin „me dasht’, me dasht’, me dasht’“. Filmi dokumentar ka patur premierën botërore të hënën, më 7 gusht në Dokufest ku është pritur me ngrohtësi dhe entuziazëm shumë të madh nga publiku [më shumë]

e martë, 1 Gusht, 2017

Prezantohet programi i plotë i edicionit 16 të festivalit, Dokufest

Sot në Prishtinë u mbajt konferenca e përvitshme për shtyp e festivalit DOKUFEST, me ç’rast u prezantua programi i plotë i edicionit të 16 të festivalit, i cili do të mbahet nga data 04-12 gusht në Prizren, Kosovë. Në këtë konferencë, e cila u mbajt në Reastaurant Rings, morrën pjesë drejtori artistik Veton Nurkollari, drejtoresha [më shumë]

e hënë, 10 Korrik, 2017

Dokufest XVI shpall programin garues të filmave

DokuFest ka shpallur sot programin e filmave garues për edicionin e 16-të, i cili do të mbahet nga data 04 – 12 gusht në Prizren, Kosovë. Festivali do të shfaqë 102 filma në gjashtë kategoritë garuese të tij e që përfaqësojnë 50 shtete – përfshirë dy premiera botërore, dy premiera ndërkombëtare dhe një numër të [më shumë]

e hënë, 5 Dhjetor, 2016

“Home” bashkëproduksion i Dokufest- arritje historike për Kosovën

Filmi i shkurtër ‘Home’ do të bëhet produksioni i parë kosovar që nominohet për Akademinë Evropiane të Filmit. Filma të tjerë nga Kosova kanë qenë të selektuar më parë në listën e gjatë të Akademisë Evropiane, mirëpo ‘Home’ është produksioni i parë Kosovar i cili ka arritur të nominohet në kategorinë e filmit evropian të [më shumë]

e shtunë, 13 Gusht, 2016

Dokufest XV shpall fituesit

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, që u mbajt sot në Kinemanë Lumbardhi në Prizren, pas vendimit të jurisë, u shpallën fituesit e edicionit të 15 të Dokufest-it. Nga gjashtë kategori, në garë ishin gjithsej 107 filma. Në fund do të jepet edhe çmimi i publikut. Duke arritur që për nëntë ditë të organizojë  aktivitete [më shumë]

Faqe 1 nga 27 1 2 3 4 5 6 27